Princíp je rovnaký ako v chladničke, ktorej účelom je „vytvoriť zimu“ vo vnútri. Teplo z chladničky sa odvádza von cez chladič umiestnený na zadnej strane chladničky. Skúste si to, zadná strana chladničky je spravidla teplá. Podobne ako chladnička funguje aj klimatizácia, ochladzuje interiér, tým že ohrieva exteriér.
Tepelné čerpadlo (TČ), funguje rovnako, len má vymenené strany. Ohrieva interiér tým, že ochladzuje exteriér. V podstate zoberie vzduch v exteriéri, „odoberie“ mu teplo, ktoré odovzdá interiéru. A vonku „vyfúkne“ ochladený vzduch.

TČ, na rozdiel od plynového kotla či elektrického priamotopu, teplo nevyrába, len ho presúva. Vďaka tomu je TČ násobne úspornejšie -> potrebuje výrazne menej vstupnej energie (elektriny). Pri vonkajších teplotách vyšších ako 7 °C len 20 % (kúrenie na jar a na jeseň, teplá voda aj v lete len za 20 % vstupnej energie). So znižujúcou sa teplotou efektivita klesá, no dnešné TČ dokážu aj pri -15°C kúriť len s 50 % vstupom oproti plynu => dvojnásobná efektivita. (viac nájdete aj na Wikipédii)
Vývoj tepelných čerpadiel, vrátane „chladív“, neustále napreduje, vďaka čomu sa už dlhšie TČ zmysluplne využívajú okrem rodinných domov aj v bytovkách či verejných budovách.
Užitočné informácie nájdete aj na stránke: Časté otázky