
Síra sa v atmosfére prirodzene objavuje po sopečných erupciách, ktoré dočasne ochladzujú planétu. Výskum naznačuje, že ak by sa tento princíp cielene využil, zachránili by sme 13-krát viac životov než stratili v dôsledku znečistenia.
Ako teplota Zeme bezprecedentne stúpa, vedci skúmajú nové spôsoby boja proti klimatickým zmenám. Jedným z kontroverzných riešení je solárne geoinžinierstvo – napríklad vstrekovanie oxidu siričitého (SO2) do stratosféry, aby odrážal slnečné žiarenie a dočasne ochladil Zem.
Nejde však o riešenie klimatickej zmeny, ale o krátkodobú stratégiu na zníženie úmrtnosti v dôsledku horúčav. Diskusia o tejto technológii je intenzívna, no štúdia v prestížnom časopise PNAS ukazuje, že bez takéhoto zásahu by zomrelo viac ľudí na extrémne teploty než na znečistenie spôsobené týmto zásahom.
Zdroj: https://www.ciphernews.com/articles/geoengineering-quantified-heat-is-deadlier-than-air-pollution/
Štúdia: https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2401801121 (Impact of solar geoengineering on temperature-attributable mortality)
Okrem takýchto krátkodobých zmenšení dosahov otepľovania sa musíme sústrediť hlavne na riešenie príčin otepľovania. Najmä zastaviť spaľovanie fosílnych palív. Na Slovensku máme obrovskú medzeru a zároveň potenciál – zastavme vykurovanie bytoviek plynom a nahraďme ho tepelnými čerpadlami, ktoré sú jediné reálne riešenie pre existujúce bytovky.
Návod ako sa do toho môžete pustiť nájdete na tejto stránke, www.zelenebytovky.sk/navod/
Pridaj komentár