
- Je to všetko reálne? Nie je to tak len na papieri?
- Tak v zahraničí, ako aj na Slovensku už mnohé bytové domy vymenili svoje teplo z plynu za tepelné čerpadlá, pozrite aj: Prehľad zelených budov
- Čo ak sa tepelné čerpadlo (TČ) pokazí?
- V bytovkách sa väčšinou inštalujú viaceré jednotky TČ, ktoré spolupracujú. Takže aj keby sa jedno TČ pokazilo, do doby opravy sú stále v prevádzke ostatné TČ. Naviac, v prípade TČ vzduch-voda, ktoré sa používajú v bytovkách, je v systéme spravidla aj bivalentný zdroj, ktorý slúži na ohrev v prípade veľmi nízkych teplôt (-20 °C a menej). Ten zároveň slúži ako záloha.
- Je možné sa odpojiť od teplárne (CZT)?
- Legislatíva platná v apríli 2025 to v prípade inštalácie TČ umožňuje. Zákon č. 657/2004 Z.z.
- Má zmysel ponechať pripojenie k teplárni, pre prípad výpadku TČ alebo elektriny?
- pre prípad výpadku elektriny nie, pretože vtedy nefunguje ani obehové čerpadlo pre teplo z teplárne.
- všeobecne nie, pretože ročný paušálny poplatok za pripojenie k teplárni (aj keď neodoberáte teplo) je veľmi vysoký.
- avšak fyzicky „rúry“ od teplárne nemusíte hneď zlikvidovať. Stačí ich odpojiť a ukončiť zmluvu s teplárňou. V prípade, že by ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli znovu napojiť na tepláreň, tá Vás s radosťou rýchlo pripojí naspäť.
- Čo v prípade výpadku elektriny?
- Teplá voda – keď máte TČ, potrebujete mať aj zásobník teplej vody, ktorá je v prípade výpadku elektriny k dispozícii.
- Kúrenie – tak teplo z teplárne/CZT, ako aj z vlastnej plynovej kotolne je závislé na elektrine, pretože teplo do Vášho radiátora sa dostane len vďaka obehovému čerpadlu, ktoré pri výpadku elektriny nefunguje.
- V prípade TČ, spolu s inštaláciou fotovoltiky a záložnej batérie, je možné systém nastaviť tak, aby v prípade výpadku prúdu kúrenie aj teplá voda boli naďalej k dispozícii.
- Koľko miesta zaberá TČ?
- v interiéri sú umiestnené zásobníky ohriatej vody (na kúrenie aj TÚV), spolu zaberajú zhruba 1,5 m2 plochy na každých 10 bytov. Ideálne v suteréne. V prípade šikmej strechy je možné zvážiť umiestnenie v zateplenom podkroví.
- samotné tepelné čerpadlá môžu byť umiestnené na streche, vedľa bytovky, alebo v suteréne (zhruba 3 m2 / 10 bytov)
- Ako dlho to trvá?
- záleží od viacerých faktorov. 3 až 12 mesiacov.
- Musí byť bytovka zateplená?
- Nemusí, ale samozrejme je lepšie energiu nepotrebovať, takže v prvom rade je lepšie zatepliť, a zároveň (alebo následne) inštalovať TČ. Riešiť zateplenie aj TČ naraz, Vám ušetrí čas aj peniaze.
- Bytovky, ktoré sa nebudú zatepľovať (historické, alebo čiastočne zateplené), ušetria inštaláciou TČ ešte viac ako zateplené.
- Aká je spotreba obehového čerpadla, na cirkuláciu ohrievacieho média medzi tepelným čerpadlom na streche a zásobníkom v suteréne?
- Zhruba 0,4 – 2 % celkovej spotreby elektriny potrebnej pre systém tepelných čerpadiel.
- Máte ďalšiu otázku?
- Napíšte nám na info@zelenebytovky.sk
Alebo pokračujte na: Fakty o tepelných čerpadlách v bytovkách